30–ta rocznica powstania Radia Warszawa – historia „Dobrego słowa na fali”

W październiku mija 30 lat od emisji pierwszej audycji Radia Warszawa. „Dobrze, że jesteś”- to hasło na świętowanie 30-lecia, z którym rozgłośnia katolicka wychodzi dziś do słuchaczy.

Początki Radia Warszawa związane są z listem skierowanym do ówczesnego Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa, wnoszącym o zgodę Prymasa na założenie katolickiej rozgłośni. Historyczny maszynopis z datą 2 marca 1991 roku udostępniła Maria Szymańska, współzałożycielka Radia Warszawa i wicedyrektor Katolickiego Radia Warszawa, wówczas jeszcze z siedzibą w Miedzeszynie.
Idea rozgłośni zrodziła się z potrzeby dotarcia do szerszego kręgu wiernych, a dzięki możliwościom, jakie daje nowe medium, głoszenia rekolekcji, popularyzację nauczania Kościoła Katolickiego i Ojca Świętego, katechizację dzieci i młodzieży, prezentację wartościowej kultury chrześcijańskiej, a także o wspólną modlitwę ze słuchaczami.

Radio Warszawa (106, 2 FM) zostało utworzone w Archidiecezji Warszawskiej w 1991 roku, a jego siedzibą była wówczas Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie w granicach m. st. Warszawy. Była to jedna z pierwszych rozgłośni katolickich w Polsce, a jej założycielem i pierwszym dyrektorem został proboszcz parafii, ks. Tadeusz Łakomiec. Po ustanowieniu 25 marca 1992 roku Diecezji Warszawsko – Praskiej rozgłośnia stała się stacją tej diecezji, a w roku 1996 zmieniła siedzibę na ul. Floriańską 3 w Warszawie oraz nazwę na „Radio Warszawa – Praga”. W 2006 roku powrócono do pierwotnej nazwy „Radio Warszawa”.

Trzydziestoletnia historia Radia Warszawa to także historia pokolenia młodych ludzi urodzonych na początku lat 90-tych. „Radio-świętowanie” rozpoczęli w marcu b.r., publikując w mediach społecznościowych kopię wspomnianego na wstępie listu. W kolejnych miesiącach na antenie rozgłośni wspominano najważniejsze postacie związane z początkami działania radiostacji i znaczące wydarzenia w jej historii; opowiadano historie bliskie pokoleniu równolatków Radia Warszawa; emitowano na antenie „Perły trzydziestolecia”, czyli wybór najciekawszych audycji z 3 dekad funkcjonowania radia. Znaczące zaangażowanie słuchaczy wzbudziła akcja: „Daj się wpisać w historię” zachęcająca do publikacji przesłań i komunikatów dla potomnych za pomocą dedykowanej zakładki na stronie radia. Zebrane teksty zostaną zamknięte w kapsule czasu i ukryte w sekretnym miejscu w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Kulminacyjnym momentem obchodów będzie uroczysta Msza św. zaplanowana na 2 października o godz.16.00 w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. św. Michała Archanioła. Po Mszy św. zaproszeni goście wezmą udział w Gali, której transmisja została zaplanowana na godz. 18.00 na antenie Radia Warszawa i w kanale telewizji Salve.net.