29 listopada: Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego

Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego, czyli dzień świętych i błogosławionych z trzech zakonów założonych przez św. Franciszka z Asyżu, tzn. braci mniejszych, klarysek, tercjarzy oraz franciszkańskich zgromadzeń żeńskich i męskich. Od XIII wieku aż do naszych czasów Zakon Franciszkański wydał ponad pięciuset świętych i błogosławionych. Są wśród nich kapłani, bracia zakonni, siostry zakonne i ludzie świeccy z III Zakonu.

Wspominamy dziś zatem m.in. (kolejność przypadkowa): św. Franciszka z Asyżu, św. Maksymiliana Kolbego, św. Antoniego z Padwy, św. o. Pio z Pietrelciny, św. Klarę, św. Bonawenturę, św. Józefa z Kupertynu, św. Jana Marię Vianneya, bł. Honorata Koźmińskiego, bł. męczenników z Niepokalanowa (patronów klasztoru Radia Niepokalanów), bł. męczenników z Pariacoto – ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzłkowskiego;  św. Kingę, św. Weronikę Giuliani św. Leopolda Mandicia, bł. Jana Dunsa Szkota, bł. Jakuba Strzemię, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy, bł. Władysława z Gielniowa, św. Alberta Chmielowskiego, bł. Franciszkę Siedliską, bł. Marię Angelę Truszkowską, św. Małgorzatę z Kortony, św. Karola Boromeusza, św. Brygidę Szwedzką, św. Piusa X, św. Jana XXIII.

W tym dniu rodzina franciszkańska dziękuje Bogu za dar zakonodawcy – św. Franciszka z Asyżu; za dar Reguły, która doprowadziła tak wielu ludzi do świętości i oraz za powołania, dzięki któremu członkowie tej rodziny mają udział w tych dobrach.

Dzień święta nie został wybrany przypadkowo. 29 listopada 1223 r. papież Honoriusz III zatwierdził Regułę, która do dziś pozostaje najwyższym dokumentem prawnym trzech gałęzi I Zakonu, a jednocześnie wspaniałym wyrazem ducha Założyciela.

MODLITWA NA DZIŚ
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty opromieniłeś Twój Kościół wspaniałym blaskiem chwały Świętych Zakonu Serafickiego, dozwól nam, obchodzącym ich wspólną uroczystość, abyśmy naśladując tak wspaniałe przykłady cnót na ziemi zasłużyli na wieniec sprawiedliwości w niebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.