„Polonia Minor” dla Centrum w Harmężach

28 października 2021 r. Centrum św. Maksymiliana w Harmężach otrzymało nagrodę „Polonia Minor” za pracę na rzecz pokoju, miłości i pojednania pomiędzy narodami i religiami w duchu Świętego Franciszka z Asyżu oraz Świętego Maksymiliana Kolbego.

„W tym niezwykłym miejscu, w podziemiach kościoła, znajduje się wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja – setki grafik tego wybitnego artysty obrazują jego wspomnienia obozowej apokalipsy, niewyobrażalne cierpienie, ale także – bohaterstwo i triumf człowieczeństwa św. Maksymiliana” – powiedziała w swoim wystąpieniu Pani Marszałek Iwona Gibas, wicemarszałek województwa małopolskiego.

“Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja to jeden z tych punktów w Małopolsce, które koniecznie należy odwiedzić” – podkreśliła na koniec.

Złoty Medal „Polonia Minor” miał odebrać gwardian i proboszcz z Harmęż o. Krzystzof Janas. Niestety w przeddzień uroczystości o. Krzysztof nagle i niespodziewanie zmarł. W imieniu Centrum nagrodę odebrał o. Piotr Cuber, który dedykował ją śp. o. Krzysztofowi Janasowi.

W czwartek zamek piastowski w Oświęcimiu stał się miejscem obchodów Światowego Dnia Turystyki w Małopolsce. W wydarzeniu wzięli udział: Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego oraz radni województwa Agnieszka Zając i Grzegorz Biedroń. Uroczystość zgromadziła na zamku osoby pracujące „w turystyce” i „dla turystyki”, właścicieli bazy hotelowej i gastronomicznej, działaczy organizacji turystycznych, właścicieli i administratorów atrakcji, przewodników turystycznych, pilotów wycieczek, pracowników administracji.

Spotkanie było również okazją do uhonorowania osób, które przyczyniły się do rozwoju turystyki w Małopolsce. Przyznano wyróżnienia, w tym Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski”, Nagrody „Polonia Minor” oraz Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce. Poznaliśmy również laureatów konkursu Turystyczne Skarby Małopolski.

Za: www.franciszkanie.pl