27. rocznica reaktywacji Radia Niepokalanów

„Dzieła tam [w Niepokalanowie] ongiś podjęte, muszą być nadal prowadzone” – bł. kard. Stefan Wyszyński

1 marca przypada 27. rocznica reaktywacji Radia Niepokalanów. Z tej okazji zapraszamy na specjalne punkty programu:

10.15 – rozmowa Pauliny Wysockiej z red. Markiem Orzechowskim o początkach Radia Niepokalanów w 1995 roku.

11.00 – Msza święta pogrzebową związanego z Radiem Niepokalanów śp. o. Paulina Sotowskiego. W czasie Mszy świętej będziemy też modlić się o błogosławieństwo dla naszej rozgłośni, pracowników i Słuchaczy.

18.15 – nowa audycja Marka Orzechowskiego “Muzyka Filmowa”. Pierwszy odcinek poświęcony będzie muzyce z filmu o św. Maksymilianie Kolbem “Dwie korony”.

21.30 – rozmowa Anny Chojnackiej z br. Krzysztofem Kotarbą, który był realizatorem programu radiowego 1 marca 1995 r., gdy Radio Niepokalanów wyemitowało 1 audycję po przerwie.


1 września 1994 roku Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – z inicjatywy ówczesnego gwardiana klasztoru w Niepokalanowie – ojca Kazimierza Więska, otrzymała koncesję na emisję lokalnego programu radiowego o charakterze społeczno-religijnym. Pierwsza audycja, po reaktywacji, nadana została w Środę Popielcową, 1 marca 1995 roku. Radio Niepokalanów świętuje tym samym w 2022 roku 27. rocznicę swojej reaktywacji!

W 1938 roku – tuż po wyemitowaniu dwóch próbnych audycji, po których Radio Niepokalanów przestało nadawać, św. Maksymilian pisał do ówczesnego generała zakonu: „Nasza Stacja Radiowa, która w dniu święta Niepokalanej roznosiła Jej chwałę na falach eteru po całym świecie, teraz ze względu na atak czynników akatolickich milczy, lecz Niepokalana bez wątpienia w końcu odniesie zwycięstwo” – czyżby proroctwo? Historia Radia Niepokalanów pokazuje, że tak.

Dzisiaj, jako jedyne radio na świecie, założone przez świętego, rozwija się. Mimo wielu przeszkód, wciąż jest wiele pomysłów i osób, które pragną je realizować – tak by dzieło św. Maksymiliana służyło do zbawienia dusz przez Niepokalaną…

Fot. Paulina Wysocka