22 maja 2022 r. – beatyfikacja Pauliny Jaricot

22 maja 2022 r. zostanie beatyfikowana Paulina Jaricot (1799-1862), założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca.

Msza beatyfikacyjna będzie sprawowana w Lyonie, miejscu narodzin i życia Pauliny Jaricot, a także cudu, który wydarzył się za jej wstawiennictwem.

Proces beatyfikacyjny Pauliny został zapoczątkowany przez Piusa XI w 1926 roku. Heroiczność jej cnót uznał w 1963 r. papież Jan XXIII. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dekret o cudzie za jej wstawiennictwem.

Cudu doznała 3,5-letnia Mayline Tran – córka Emmanuela i Nathalie. Cud wydarzył się w Lyonie w 2012 r., w którym Papieskie Dzieła Misyjne obchodziły 150 rocznicę narodzin dla nieba Pauliny Jaricot.

29 maja 2012 r. Mayline Tran zakrztusiła się na rodzinnym przyjęciu. Najpierw reanimacji podjął się ojciec, a potem profesjonalne służby medyczne. Mimo akcji resuscytacji i wszelkich starań stwierdzono śmierć mózgową.

Uczniowie i rodzice ze szkoły, gdzie uczęszczała Mayline, rozpoczęli nowennę za przyczyną sł. Bożej Pauliny Jaricot, której Lyon jest miastem rodzinnym i gdzie jest dobrze znana. Po zakończonej 23 czerwca nowennie wszystkie próby odłączenia Mayline od aparatury wspomagającej życie kończyły się niepowodzeniem. Lekarze uznali, że dziecko umrze w najbliższych tygodniach. Zwrot dokonał się w lipcu 2012 r. i Mayline zaczęła wracać do życia. 22 grudnia 2012 r., tuż przed Bożym Narodzeniem, była już na tyle zdrowa, że poszła na zakupy ze swoim ojcem. Ani lekarze, ani rodzice nie potrafili wytłumaczyć jej wyzdrowienia inaczej niż jako cud. Mayline po rehabilitacji całkowicie odzyskała zdrowie.

Paulina Jaricot założyła dwa potężne dzieła w Kościele – w 1822 r. Dzieło Rozkrzewiania Wiary (sto lat później podniesione do rangi papieskiego) oraz w 1826 r. Żywy Różaniec. Najpierw we Francji, a potem na całym świecie ta forma odmawiania różańca zgromadziła miliony wiernych. W Polsce wspólnoty Żywego Różańca istnieją we wszystkich parafiach. Wiele z nich duchowo i materialnie wspiera misje.

Dzięki funduszom Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary realizowane są misyjne projekty we wszystkich krajach misyjnych. Najczęściej dotyczą one budowy oraz remontów kościołów i kaplic, a także wsparcia katechistów.

Ks. dr Maciej Będziński, dyrektor PDM w Polsce, podkreślił, że Paulina Jaricot wyprzedziła swoją epokę: „Miejsce i rolę świeckich w Kościele dowartościował dopiero Sobór Watykański II. Tymczasem Paulina, jako osoba świecka, założyła dzieła, które do dziś odgrywają ważną rolę w Kościele powszechnym”.

ep/pdm
Za: Papieskie Dzieła Misyjne: https://missio.org.pl/