2 kwietnia – 16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Ten dzień, 2 kwietnia 2005 roku i godzinę 21.37 pamięta chyba każdy. Do domu Ojca odszedł papież Jan Paweł II. Skończyła się pewna epoka. Epoka papieża Polaka;  papieża pielgrzyma, jak go nazywano; papieża, którego nauki przyczyniły się do późniejszych transformacji ustrojowych w europejskich państwach bloku wschodniego.

SZYBKA BEATYFIKACJA I KANONIZACJA
Bardzo szybko, bo już 1 maja 2011roku został beatyfikowany, a trzy lata później – równocześnie z papieżem Janem XXIII, 27 kwietnia 2014 roku – kanonizowany. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

OSTATNIE GODZINY PRZED ŚMIERCIĄ I ODEJŚCIE DO DOMU OJCA
2 kwietnia, w dniu śmierci, o godzinie 7:30 rano, papież zaczął tracić przytomność, a późnym porankiem przyjął jeszcze watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angela Sodano. Później tego samego dnia doszło do gwałtownego wzrostu temperatury. Około godziny 15:30 bardzo słabym głosem papież powiedział: Pozwólcie mi iść do domu Ojca. O godzinie 19 wszedł w stan śpiączki, a monitor wykazał postępujący zanik funkcji życiowych. Osobisty lekarz papieski Renato Buzzonetti stwierdził śmierć papieża Jana Pawła II o godzinie 21:37 czasu miejscowego, a elektrokardiograf wyłączono po 20 minutach od tej chwili. Zmarł po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, w 9666. dniu swojego pontyfikatu.

WSPOMNIENIE
Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II przypada 22 października –  jest to data inauguracji jego pontyfikatu w 1978 roku.

PATRON
Jest patronem: rodzin, 10 miast w Polsce (Bełchatowa, Bodzentyn, Ełku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Obornik, Ostrołęki[, Świdnicy, Szamocin, Wadowic i Zakliczyna, województwa kujawsko-pomorskiego i małopolskiego, Światowych Dni Młodzieży, których był inicjatorem, polsko-ukraińskiego pojednania oraz Akcji Katolickiej w Polsce.

Oprac. na podstawie https://pl.wikipedia.org/

KOCHAŁ ŚW. MAKSYMILIANA
„Często widziałem go przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, albo w miejscu, gdzie stoi popiersie Maksymiliana Kolbego zawierające relikwie tegoż świętego” – wspominał kardynał Stanisław Dziwisz.

Św. Maksymilian Maria Kolbe, który pokazał, żeby nie żyć tylko dla siebie i że Niepokalana w takim pragnieniu dopomaga, był dla św. Jana Pawła II szczególnie bliski. Najpierw dla tego, że jako kardynał krakowski był pasterzem archidiecezji na terenie której znajdowała się Golgota naszych czasów – obóz oświęcimski. Dalej dlatego, że za jego czasów dokonała się beatyfikacja o. Maksymiliana, a kanonizacji sam dokonał ogłaszając świętym pierwszego Polaka po II wojnie światowej. A chyba najbardziej zaimponowało mu całkowite oddanie się Chrystusowi przez Niepokalaną. Kard. Karol Wojtyła bardzo często nawiedzał obóz oświęcimski i klasztor w Niepokalanowie. Uczynił to również jako papież. Odwiedził także Niepokalanów japoński i przy tej okazji powiedział: „Moim marzeniem przed 1978 r. było zwiedzić w Japonii miejsca działalności bł. Maksymiliana Kolbego”.

„Jeżeli Pan Bóg w swojej opatrzności dał naszemu narodowi w tych czasach i na progu nowego tysiąclecia takiego właśnie Patrona, to po to, ażebyśmy z niego zaczerpnęli stosowne dla nas światła i stosowne dla nas siły; żebyśmy nasze życie polskie i chrześcijańskie wedle tych świateł i mocą tych sił kształtowali” – mówił Ojciec Święty.

Za: http://www.gdynia.franciszkanie.pl/

NIEPOKALANÓW
Jan Paweł II w 1983 roku odwiedził Niepokalanów. Była to jego druga pielgrzymka do Ojczyzny. Przybył do Niepokalanowa m.in. by dziękować za kanonizację o. Maksymiliana Kolbego, założyciela Niepokalanowa. Papież odprawił Mszę świętą przy ołtarzu polowym za Bazyliką w Niepokalanowie, modlił się w celi św. Maksymiliana i zjadł obiad w klasztornym refektarzu. Ojcowie franciszkanie wśród licznych pamiątek tamtej wizyty przechowują między innymi ornat i paramenty liturgiczne oraz fotel, w którym siedział.

Na zakończenie Eucharystii, sprawowanej w Niepokalanowie, powiedział „Niech za pośrednictwem Rycerza Niepokalanej – Niepokalana króluje w sercu naszej Ojczyzny!” Oby tak właśnie było, Ojcze Święty…

Fot. na górze: Jan Paweł II w Niepokalanowie/archiwum Niepokalanowa