19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla duchownych, którzy swoją postawą „dawali wyraz wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej”.

W 2018 roku Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Na datę ich upamiętnienia wybrano 19 października – tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali.
Dziś warto pamiętać o św. Maksymilianie założycielu Niepokalanowa, oa także o błogosławionych męczennikach z Niepokalanowa, patronach radiowego klasztoru. Są to: o. Antonin BAJEWSKIo. Pius BARTOSIKbr. Tymoteusz TROJANOWSKI i br. Bonifacy ŻUKOWSKI. Jeden z nich – błogosławiony ojciec Bartosik w ciężkich warunkach obozowych powtarzał: Dotychczas pisaliśmy i mówiliśmy innym jak należy znosić cierpienie – teraz musimy sami praktycznie przez to przejść, bo w przeciwnym razie co warte by były nasze słowa?
***
Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych do Niepokalanowa, w niedzielę – 23 października. Więcej informacji na ten temat: TUTAJ