19 grudnia zakończenie obchodów 30-lecia śmierci Męczenników z Pariacoto

Kończy się rok 2021, w którym obchodziliśmy 30. rocznicę narodzin dla nieba bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, pierwszych polskich misjonarzy męczenników. Nie byłoby tych błogosławionych franciszkanów, gdyby nie rodziny, z których pochodzili, formacja, jaką otrzymali w domach rodzinnych, parafiach, a potem w zakonie franciszkańskim.

Dlatego 19 grudnia 2021 r. w rodzinnych miejscowościach bł. Michała (Łękawica k. Żywca) i bł. Zbigniewa (Zawada k. Tarnowa) odbędzie się zakończenie obchodów 30. rocznicy narodzin dla nieba Męczenników z Pariacoto. W tym dniu zostaną przekazane pamiątkowe jubileuszowe statuetki z postaciami męczenników, wykonanymi z brązu, dla parafii i rodzin męczenników, jako podziękowanie za dar błogosławionych z tych miejscowości.

W Zawadzie k. Tarnowa uroczystość odbędzie się podczas Mszy Świętej o godz. 9.00, a w Łękawicy k. Żywca o godz. 17.00. Podczas Eucharystii okolicznościowe słowo wygłosi prowincjał franciszkanów, o. Marian Gołąb OFMConv. Po Mszach Świętych przedstawiciele franciszkanów wraz z lokalnym proboszczem i z rodzinami męczenników spotkają się również przy wyjątkowym jubileuszowym torcie, wykonanym specjalnie na 30. rocznicę narodzin dla nieba bł. Zbigniewa i bł. Michała.

Franciszkanie zostali zamordowani za wiarę w Pariacoto. To małe peruwiańskie miasteczko, położone w paśmie Kordyliery Czarnej, stanowiło serce misji franciszkańskiej. Parafia obejmowała jednak ponad 70 miejscowości, rozsianych często wysoko w górach. Pracę w parafii, na zaproszenie biskupa diecezji Chimbote, w 1989 r. podjęli franciszkanie: bł. Michał Tomaszek, bł. Zbigniew Strzałkowski i o. Jarosław Wysoczański. 9 sierpnia 1991 r. działalność franciszkanów została brutalnie przerwana przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. Nocą tego dnia ojcowie Michał i Zbigniew zostali zamordowani przez terrorystów.

Już dziś zapraszamy 19 grudnia 2021 r. na Msze Święte do Zawady k. Tarnowa o godz. 9.00 i do Łękawicy k. Żywca o godz. 17.00. Zapraszamy też wszystkich, którzy nie będą mogli przybyć na uroczystości, do duchowego włączenia się w tym dniu w uroczystości i modlitwę za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto w intencji pokoju na świecie i w naszych rodzinach. Razem podziękujmy Bogu za dar rodzin i parafii, z których pochodzili błogosławieni Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski.

br. Jan Hruszowiec OFMConv
Promotor Kultu Błogosławionych Męczenników z Pariacoto

Za: www.franciszkanie.pl