17 września: premiera filmu beatyfikacyjnego „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

17 września br. odbędzie się premiera oficjalnego filmu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Zostaną w nim przedstawione losy młodego ks. Wyszyńskiego, który posługiwał jako porucznik i kapelan w czasie Powstania Warszawskiego.

Fabułą filmu fabularnego w reżyserii Tadeusza Syki będzie dotychczas nieznany okres życia ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego. Zostaną przybliżone momenty, w których główny bohater zmagał się z powstańczą rzeczywistością, takie jak: wybuch Powstania, przemyt broni, nalot Niemców na Szpital czy pomoc powstańcom w dostępie do sakramentów. W adaptacji nie zabraknie postaci Matki Róży Czackiej.

Podczas pracy nad scenariuszem, producenci dotarli do nieznanych wcześniej materiałów i przedmiotów z czasu II wojny światowej.

Jak twierdzi reżyser: „Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstaje ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas – +Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało+. Dlatego aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć film +Wyszyński – zemsta czy przebaczenie+.”

Kard. Nycz w liście do Tadeusza Syki wyraził swą radość z „faktu, że twórcy zdecydowali się dedykować go +bohaterskim kapłanom posługującym obecnie i ich następcom+, a więc tym, którzy rozważają swoje powołanie do kapłaństwa”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki objął produkcję filmową patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP