17 stycznia – XXV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Nie chodzi tylko o celebrację, ale o pokazanie głębokich związków, jakie łączą Kościół katolicki z judaizmem – powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP podczas spotkania zapowiadającego jubileuszowy, XXV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Ogólnopolskie obchody tego dnia odbędą się w tym roku w Poznaniu.

W spotkaniu, które miało miejsce w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, oprócz bp. Rafała Markowskiego, wzięli udział Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Konferencję poprowadził red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Bp Markowski podkreślił, że srebrny jubileusz obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce skłania do refleksji nad tym, jakimi motywami kierowała się Konferencja Episkopatu Polski, wprowadzając 25 lat temu ten dzień oraz co w tym czasie udało się osiągnąć, jeśli chodzi o dialog katolików i żydów. Mówiąc o motywacji, wskazał na związki historyczne i duchowe chrześcijan i wyznawców judaizmu. „To cała historia zbawienia” – powiedział. Podkreślił też wagę powrotu do korzeni. „Powracanie do źródeł jest konieczne, jeśli chcemy zachować świeżość wiary” – mówił.

Zauważył też, że obchody Dnia Judaizmu jak i Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dnia Islamu wpisują się w trwający synod, do którego papież Franciszek zaprasza wszystkich, nie tylko katolików. Podkreślił, że centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się co roku w innej diecezji, co niesie za sobą dodatkową wartość. „Dialog to jest proces, który trwa” – powiedział, podsumowując 25 lat obchodów.

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP zwrócił też uwagę na miejsce jubileuszowych obchodów Dnia Judaizmu. Jak powiedział, to nie przypadek, że będzie nim Poznań, ponieważ to właśnie obecny metropolita poznański abp Stanisław Gądecki jest pomysłodawcą i inicjatorem tego dnia w Kościele katolickim w Polsce.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, mówiąc o jubileuszu obchodów Dnia Judaizmu, podkreślił dwa wyzwania, jakie zauważył w kontekście przyszłości dialogu chrześcijan i żydów: potrzebę pogłębienia i rozszerzenia dialogu oraz współpracy w przestrzeni społecznej.

Natomiast prof. Jan Grosfeld podsumował 25 lat obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce słowami: „niewiele rodzi bardzo wiele”. Podkreślił, że Dzień Judaizmu jest po to, aby zmieniać mentalność ludzi Kościoła, „by dawać Kościołowi tę głębię, która pozwala unikać herezji”, by można było korzystać z bogactwa tego co stare i co nowe. Jego zdaniem żydowskie korzenie są zabezpieczeniem dla zdrowej wiary. „Nie będzie owoców, gdy nie będzie korzeni” – powiedział.

25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony 17 stycznia pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55, 8). Centralne obchody odbędą się w Poznaniu, gdzie zaplanowano również bogaty program wydarzeń towarzyszących rozłożonych na dni od 10 do 20 stycznia. Główne punkty obchodów będą koncentrować się wokół wspólnych modlitw, nabożeństw biblijnych oraz spotkań podsumowujących 25 lat historii Dnia Judaizmu.

Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

BP KEP