142 lata temu Matka Boża objawiła się irlandzkim Knock

21 sierpnia 1879 r. miało miejsce objawienie Matki Boskiej w irlandzkim Knock. Konck to w tłumaczeniu: „Wzgórze Maryi Dziewicy”.

Wieczorem 21 sierpnia 1879 roku na szczycie parafialnego kościoła ukazała się Matka Boska w towarzystwie św. Józefa i św. Jana Ewangelisty. „To było bardzo osobliwe objawienie. Objawienie trwało dwie godziny. Mogli je zobaczyć wszyscy mieszkańcy wioski. Ograniczało się jedynie do obrazu, nie było żadnego przesłania słownego. W centrum objawienia nie była Matka Boża, lecz ołtarz, Baranek i krzyż, czyli Eucharystia” – mówił Radiu Watykańskiemu w 2019 roku, podczas 140. rocznicy objawień, ks. Richard Gibbons, rektor sanktuarium.

Od momentu objawień miejsce to stało się centrum pielgrzymek. Dwie komisje kościelne (w 1879 i 1936 roku) uznały wiarygodność zeznań uczestników wydarzenia. Ze względu na liczne uzdrowienia zaczęto nazywać Knock drugim Lourdes. Obecnie do Knock przybywa do 1,5 mln pielgrzymów rocznie. W setną rocznicę objawień odwiedził to miejsce papież Jan Paweł II, nadając kościołowi Maryji Królowej Irlandii godność bazyliki.

Kościół w Knock, przed którym ukazała się Maryja, do dziś słynie z licznych uzdrowień.

Fot. Wikipedia