14. rocznica beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

Niezwykła wystawa i spotkanie z autorami najnowszej biografii to wydarzenia w 14 rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

6 czerwca przypada 14. rocznica beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki. Tego dnia o godzinie 15.00 w warszawskiej Archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela odbędzie się Msza w intencji kanonizacji męczennika, której przewodniczył będzie biskup Michał Janocha.

Po liturgii, w pobliskim Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, odbędzie się wernisaż wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”.

Wystawa, która prezentowana będzie do 3 listopada, opowiada o sporze o fundamentalne wartości jakie prowadził kapłan. Na ekspozycji będziemy mogli zobaczyć artefakty związane z domem Popiełuszków w podlaskich Okopach oraz z późniejszą posługą księdza Jerzego, w tym kielich mszalny, rękopisy, stułę oraz buty, które miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Ekspozycję wzbogacają wypowiedzi księdza Jerzego Popiełuszki, wysokiej klasy malarstwo lat 80., fotografie i instalacje artystyczne i dźwiękowe. Autorzy wystawy oprócz retrospekcji zadają pytania o współczesny świat wartości i starają się pobudzić odbiorców do refleksji.

Tego samego dnia o godzinie 19:00 w Domu Amicus w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbędzie się spotkanie z autorami najnowszej biografii kapłana: „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia”.

Dr Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki opowiedzą o mało znanych faktach z życia męczennika i na nowo zweryfikują temat jego dramatycznej śmierci. Autorzy dotarli do nieznanych świadków życia kapłana i przytaczają mało znane dokumenty. Podczas spotkania opowiedzą także o niezwykłych rozmiarach kultu błogosławionego, które przekraczają granice pokoleniowe i geograficzne. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wydarzenia tego dnia zakończy wspólna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, która codziennie o 21:00 odmawiana jest przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Obydwu wydarzeniom patronuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Wszyscy, którzy chcą wyrazić wdzięczność wobec kapłana są zaproszeni do składania świadectw przez stronę internetową 40rocznica.popieluszko.net.pl, tam też znaleźć można więcej informacji dotyczących obchodów 40 rocznicy śmierci męczennika.