13 lutego – Światowy Dzień Radia

Dzisiaj (13 lutego) Światowy Dzień Radia. Jedną z najstarszych Rozgłośni, założonych w Polsce (drugą po Polskim Radiu, pierwszą katolicką) jest Radio Niepokalanów (1938 r.) JEDYNE RADIO założone przez Świętego – Świętego Maksymiliana Kolbego.

Przez stację radiową pragnął docierać do jak największej rzeszy odbiorców, by w ten sposób zdobywać świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Ojciec Kolbe był wizjonerem – wiedział, że nowoczesne środki komunikacji, czyli media są potrzebne do ewangelizacji, w przeciwnym razie „zagłuszą” nas ci, którzy reprezentują antykatolickie poglądy. Dziś kontynuujemy dzieło św. Maksymiliana i tak, jak on pragniemy rozwijać się i nieść Boże wartości jak najnowocześniejszymi środkami przekazu, by dzięki temu wartości te mogły docierać do jak największej ilości osób.

Nastawieni jesteśmy na ewangelizację i niesienie pokoju ducha. W ramówce rozgłośni miejsce znalazły programy religijne, muzyczne, publicystyczne oraz kulturalne. Dominuje polska, spokojna muzyka, a klimat, jaki stwarzają autorzy poszczególnych audycji oraz prezenterzy stacji, sprzyja refleksji i wyciszeniu.

Razem ze Słuchaczami tworzymy społeczność wzajemnie siebie wspierającą i sobie potrzebną – poprzez audycje na żywo, media społecznościowe, kontakty telefoniczne, a także świadectwa Słuchaczy – widzimy, że wielu jest Takich, którzy pragną bronić polskich, katolickich wartości, ale także Takich, którzy pogubieni w życiu – szukają Pana Boga, a którego czasem zupełnie „przez przypadek” odnajdują, włączając radio w samochodzie…

Podstawowy trzon programu to szeroko rozumiana modlitwa. Każdego dnia Radio Niepokalanów emituje m.in.: godzinki, modlitwę „Anioł Pański”, koronkę do Bożego Miłosierdzia, różaniec, Apel Jasnogórski, a także Mszę św. z bazyliki w Niepokalanowie.

Nadajemy na obszarze dwóch województw: mazowieckiego zachodniego na 102,7 FM oraz łódzkiego na 98,6 FM, a także na całym świecie – za pośrednictwem internetu na: www.radioniepokalanow.pl.

Redakcję Radia Niepokalanów tworzą franciszkanie oraz osoby świeckie. Adres rozgłośni – niezmiennie od 83 lat – jest taki sam. Większość pomieszczeń redakcyjnych to te, które do celów radiowych wznieśli jeszcze franciszkanie w 1938 roku. Nazwa Radia, podobnie, jak całego Niepokalanowa odzwierciedlała miłość św. Maksymiliana do Matki Najświętszej.

Pierwsza próbna audycja, rozpoczynająca się fragmentem melodii pieśni maryjnej „Po górach, dolinach” została wyemitowana 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dziś rozgłośnia skupia osoby, które podzielają miłość ojca Kolbego do Matki Najświętszej i okazują ją na falach eteru, poprzez liczne, także Maryjne audycje radiowe.

Św. Maksymilian mówił: „Możemy wybudować wiele kościołów. Ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste”. To były słowa prorocze. Dziś wiemy, jak dużą rolę odgrywają przekazy medialne, jak kształtują nasze myślenie, jak wpływają na to, co robimy.

Wszystkie dzieła, które tworzył św. Maksymilian miały służyć zbawieniu, a pomocna w tym miała być Matka Chrystusa. Dziś w świecie (także) duchowego zamętu, przesłanie św. Maksymiliana jest wciąż aktualne. Wielu świętych, a także duchownych podkreśla, że duchowość Maryjna, to duchowość najbardziej bezpieczna – taka, która nigdy nie zwiedzie na duchowe manowce.

To, co dzieje się współcześnie, to jakie (anty)wartości są często promowane przez media komercyjne pokazuje, że Radio Niepokalanów i jego misja są potrzebne, a działania ewangelizacyjne św. Maksymiliana powinny być kontynuowane. „Sam mogę chodzić w habicie z dziurami, ale dla Niepokalanej wszystko musi być najlepsze” – mawiał nasz założyciel. Wierzymy, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom, pomocy, którą od Każdego z Was otrzymamy, Radio Niepokalanów mogło będzie trwać, rozwijać się, korzystać z jak najlepszych nowinek technicznych, by służyć do zbawienia dusz przez Niepokalaną…


PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wyremontowane pomieszczenia radiowe – oficjalnie otwarte i poświęcone! 12 czerwca 2021
Fotorelacja z uroczystości dostępna TUTAJ