127. rocznica urodzin św. Maksymiliana
8 stycznia obchodzimy 127. rocznicę urodzin założyciela Radia Niepokalanów!
Św. Maksymilian kochał Matkę Bożą. Wierzył, że Ona, jak nikt inny zaprowadzi go do Jezusa. Oddawał się Jej bezgranicznie i wszystkie swoje dzieła czynił na chwałę Matki Chrystusa. To na Jej cześć założył Niepokalanów, a na jego terenie wydawnictwo i radio. To z jego inicjatywy powstały Rycerstwo Niepokalanej oraz specjalne pismo tej organizacji, „Rycerz Niepokalanej”. Pismo w tym roku (2021) obchodziło będzie setną rocznicę powstania.
Mijają lata, a św. Maksymilian wciąż fascynuje ludzi wierzących (i nie tylko), a wśród nich tych, którzy zajmują się literaturą (lista wybranych tytułów – patrz niżej), polityką (patrz: Wystawa o św. Maksymilianie), sportem (patrz: Maksy Mila), filmem (patrz: „Dwie korony”, Życie za życie) i w ogóle szeroko pojętą kulturą, a także biznesem (patrz: www.startupnamaxa.pl)
Liczne świadectwa potwierdzają, że Maksymilian to święty bardzo „zapracowany”. Wciąż przywoływany i proszony o wstawiennictwo, a także chętnie „odpowiadający” na te wezwania (DO ODSŁUCHANIA: Św. Maksymilian – WCIĄŻ pomaga i chce pomagać!) Założony przez niego Niepokalanów przyciąga rzeszę pielgrzymów, którzy tu odnajdują spokój, a także niejednokrotnie „omodlają” swoje sprawy (Posłuchaj: MKR – Modlitewne Koło Ratunkowe nr 74: Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia: świadectwo Romana Zięby).
Maksymilian to człowiek modlitwy i czynu. Kolejność tych słów nie jest przypadkowa. „Kolana, a nie rozum albo pióro, dają owoc w pracy, kazaniach, książkach” – mówił założyciel Niepokalanowa. Ci, którzy znają jego życie powtarzają niejednokrotnie , że to nie „tylko” męczennik, to także świetny organizator i człowiek zafascynowany nowinkami technicznymi, które w pierwszej kolejności, jak mówił, wykorzystane być powinny w działalności apostolskiej. W 1936 r. był jednym z pierwszych pasażerów kolei linowej na Kasprowy Wierch, a w 1938 r. uczestniczył w pierwszym pokazie telewizyjnym w Berlinie. Między innymi projekt statku kosmicznego, autorstwa właśnie ojca Kolbego można było obejrzeć w gmachu Senatu RP w 2011 roku, który obchodzony był jako „Rok św. Maksymiliana”.
Św. Maksymilian nie tylko teoretyzował, ale faktycznie działał i wykorzystywał nowinki techniczne na chwałę Niepokalanej. W styczniu 1922 r. wydał pierwszy numer czasopisma „Rycerz Niepokalanej” (w czasach swojej świetności wydawane było w 750 tys. egz.; w 1938 r listopadowy numer „Rycerza Niepokalanej” osiągnął nakład miliona egzemplarzy). W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów, który po kilku latach stał się największym katolickim klasztorem na świecie, liczącym 800 ojców i braci. W między czasie wyjeżdża na misje do Japonii, gdzie zakłada tamtejszy Niepokalanów oraz – nie znając języka, rozpoczyna wydawanie „Rycerza Niepokalanej” w języku japońskim. Po powrocie do Polski zakłada Radio Niepokalanów. 8 grudnia 1938 roku, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, „SP 3 Radio Niepokalanów”, jak brzmiała oficjalna wówczas nazwa rozgłośni, wyemitowało fragment melodii pieśni „Po górach, dolinach” i nadało pierwszą próbną audycję. Nadająca sygnał z Niepokalanowa, stacja radiowa miała być jednym z ważniejszych środków rozwijania działalności Rycerstwa Niepokalanej. Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, radio miało przyczyniać się do zbawienia i uświęcenia dusz – zwłaszcza tych wiernych, którzy nie posiadali umiejętności czytania oraz tych, którzy z racji odległości, rzadko korzystali z sakramentu Eucharystii. Wszystko zgodnie z hasłem, które głosił Maksymilian: „Możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste”. Oprócz „Rycerza Niepokalanej, bracia z Niepokalanowa drukowali także „Mały Dziennik” – katolickie pismo codzienne na całą Polskę. Aby ułatwić kolportaż, Maksymilian wysłał także kilku zakonników na kurs pilotażu, miał bowiem w planie wybudować lotnisko… Wszystko przerywa wojna i aresztowanie św. Maksymiliana, który 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu, umiera w bunkrze głodowym, oddając dobrowolnie życie za Franciszka Gajowniczka – uciekiniera z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
„Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” to obok słynnego zdania „Tylko miłość jest twórcza” najbardziej chyba znane i najczęściej cytowane słowa św. Maksymiliana. Wszystkie dzieła miały służyć zbawieniu, a pomocna w tym miała być Matka Chrystusa. Dziś w świecie (także) duchowego zamętu, przesłanie św. Maksymiliana jest wciąż aktualne. Wielu świętych, a także duchownych podkreśla, że duchowość Maryjna, to duchowość najbardziej bezpieczna – taka, która nigdy nie zwiedzie na duchowe manowce („Kiedy idziesz za Maryją, nie zbłądzisz – św. Bernard z Clairvaux).
Między innymi z okazji 127. rocznicy urodzin św. Maksymiliana (8 stycznia) zapraszam do lektury książek (patrz niżej), które przybliżają tę niezwykłą postać. Publikacji tych jest bardzo dużo i wierzę gorąco, że przyczynią się one do poznania św. Maksymiliana i jego naśladowania, czyli do gorącego pokochania Maryi.
Malwina Szymańska
Wybrane tytuły o św. Maksymilianie:
„Pisma św. Maksymiliana”, cz. 1, cz.2 , opracowanie o. Paulin Sotowski OFMConv, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
„Konferencje św. Maksymiliana Marii Kolbego”, opracowanie i redakcja: o. Jan Antoni Książek OFMConv, br. Władysław Kornel Kaczmarek OFMConv pod kierunkiem Joachim Roman Bar OFMConv, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów – dostępne także w wersji audio, czyta Dariusz Kowalski
O. Władysława Kluza „Czterdzieści siedem lat życia”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Br. Innocenty Wójcik „MAKSYMILIAN JAKIEGO ZNAŁEM”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
O. Jerzy Domański OFMConv, „Św. Maksymilian Maria Kolbe”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Albert Wojtczak OFMConv, „Ojciec Maksymilian Maria Kolbe”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Św. Maksymilian Maria Kolbe, „Oddanie się Niepokalanej”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Julia Szwarc, „Pozyskać cały świat”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Maria Winowska, „Szaleniec Niepokalanej”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Maciej Bartków „Kryptonim Maksymilian”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Jean-François Vivier
„Maksymilian Kolbe. Święty w Auschwitz„, Wydawnictwo OO. Franciszkanów z Krakowa „Bratni Zew”
Aleksandra Polewska „Mundziu, co z ciebie wyrośnie?”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Ks.Piotr Kaczmarek, „W rękach Niepokalanej”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów Niepokalanów
Jerzy Szyran OFMConv „Muszę być świętym jak największym. Model doskonałości według Regulaminu życia św. Maksymiliana Marii Kolbego”, Wydawnictwo OO. Franciszkanów z Krakowa „Bratni Zew”
Zdzisław Józef Kijas OFMConv. „Życie jako dojrzewanie do świętości. Maksymilian Maria Kolbe”, Wydawnictwo OO.Franciszkanów z Krakowa „Bratni Zew”
Katarzyna Pytlarz, „Cuda św. Maksymiliana”, cz. 1 i 2, Wydawnictwo WAM
Tomasz P. Terlikowski, „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika”, Wydawnictwo Esprit
Alexia Vidot, Droga do pokoju. Codzienność ze św. Maksymilianem Marią Kolbem, Wydawnictwo PROMIC
Natalia Budzyńska, „Matka Męczennika”, Wydawnictwo ZNAK