1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny, 4-5 października 2018

W dniach 4 – 5 października 2018 r., dla uczczenia 80. rocznicy śmierci św. Faustyny Kowalskiej, odbędzie się w Łodzi – jedynym mieście w Polsce, którego patronką jest Apostołka Bożego Miłosierdzia, 1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny. Do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Parafię św. Faustyny Kowalskiej pod hasłem “Z niej wyjdzie iskra…”, zaczerpniętym z Dzienniczka św. Faustyny, zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich parafii w Polsce pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny.

Święta Faustyna Kowalska jest patronką miasta Łodzi od 2005 roku. Liturgiczne wspomnienie Świętej i procesja z Jej relikwiami w dniu 5 października a także Festyn przed Świętem Miłosierdzia wpisały się na stałe w łódzki kalendarz. Są one promocją posłannictwa i osoby Patronki oraz samego miasta, w którym przed laty św. Faustyna żyła i pracowała. W Łodzi rozpoczęła drogę apostołowania Miłosierdziu Bożemu. – Chcemy spotkać się w Łodzi, by podzielić się doświadczeniami kultu Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny oraz zobaczyć jak w innych wspólnotach jest on realizowany – wskazuje ks. prałat Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, inicjator Kongresu św. Faustyny. – Wymiana doświadczeń zapewne zaowocuje w naszych parafiach nowymi formami apostołowania Miłosierdziu oraz konkretnymi dziełami apostolstwa miłosierdzia – dodaje.

W dwudniowych obradach uczestniczyć będą znawcy problematyki Miłosierdzia Bożego, wśród nich: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś i metropolita senior abp Władysław Ziółek, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach bp Jan Zając, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (do którego należała Siostra Faustyna) s. Elżbieta Siepak ZMBM, prowadząca w Wilnie Hospicjum bł. Michała Sopoćki s. Michaela Rak ZSJM (Faustynka), misjonarz miłosierdzia, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy św. Ojca Pio Polski północnej o. Zdzisław Duma OFM.

Tematem rozważań kongresowych będzie cud objawienia o Bożym Miłosierdziu i fakt, że powołanie Heleny Kowalskiej – dziewczyny z podłódzkiej wsi, dokonało się właśnie w Łodzi. – Chcemy pokazać, że Bóg wybrał Łódź na miejsce objawienia się Helenie Kowalskiej i przekazania Jej swojej woli powołania Jej do życia konsekrowanego i do świętości, że to w Łodzi padły słowa: Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz? [Dz. 9] – wskazuje ks. prałat Potakowski.

Podczas Kongresu odbędą się cztery panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości. Jednym z moderatorów dyskusji będzie aktor teatralny i firmowy Dariusz Kowalski, związany z Teatrem Nowym w Łodzi.

Tematy paneli:

  1. Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz?[Dz. 9] Łódź – miasto wybrane przez Boga – “Ziemia Obiecana”.
  2. W siódmym roku życia usłyszałam pierwszy raz głos Boży w duszy (…) ale nie zawsze byłam posłuszna głosowi łaski.[Dz. 7] Rozeznanie, spowiednictwo, kierownictwo duchowe.
  3. Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego.[Dz. 300] Miłosierdzie w posłudze sakramentalnej, miłosierdzie a sprawiedliwość.
  4. Żądam od Ciebie uczynków miłosierdzia (…). Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa.[Dz. 472] Od MIŁOSIERDZIA do miłosierdzia.

W pierwszym dniu Kongresu, w czwartek 4 października, uczestnicy będą mogli wziąć udział w spacerze śladami św. Faustyny w Łodzi, spektaklu o św. Faustynie i koncercie zespołu Lumen.

Drugi dzień Kongresu, piątek 5 października przypada we wspomnienie liturgiczne Świętej (równocześnie to 80. rocznica Jej narodzin dla Nieba), które obchodzone jest w Łodzi jako uroczystość patronki miasta. O godz. 15.00 w kościele Świętej Faustyny odbędzie się  Godzina Miłosierdzia, następnie nabożeństwo różańcowe i główna Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczył bp Adam Lepa z Łodzi. Po niej wyruszy do archikatedry łódzkiej tradycyjna procesja z relikwiami św. Faustyny. Tam podczas Mszy św. dokonany zostanie obrzęd nałożenia paliusza Metropolicie Łódzkiemu przez nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Zobacz —> szczegółowy program Kongresu

Łódzki Kongres Świętej Faustyny odbędzie się w kościele św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, przy placu Niepodległości 1. Uczestnictwo w Kongresie możliwe jest po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego wraz z uiszczeniem opłaty za uczestnictwo, która ma pokryć koszty logistyczne organizacji Kongresu —>Zarejestruj się

Pomnik św. Faustyny w Łodzi – ks. Wiesław Potakowski, proboszcz Parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, inicjator 1. Łódzkiego Kongresu św. Faustyny (Maskacjusz TV, 2015)

Kongres objęli patronatem honorowym:
metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś
przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – m. Petra Kowalczyk
Wojewoda Łódzki – Zbigniew Rau
Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stepień
Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska.

Szczegółowe informacje na temat Kongresu i rejestracja uczestników —> faustyna.evenea.pl

 


Przeczytaj także:
28 września, piątek, 15.00 – Koronka na ulicach miast świata